Karadeniz'in rulman ve hırdavat tedarikçisi

Telefon: 08:00 - 18:00

(0462) 325 55 18

Pazartesi - Cumartesi

08:00 - 18:00

E-Posta

bilgi@alemdaroglurulman.com.tr

Blog

SKF Rulman Ömür Çevrimi

Rulmanınızın maksimum hizmet ömrüne ulaşmasını sağlayın

Her rulmanın belli bir potansiyel hizmet ömrü vardır. Bununla birlikte, araştırmalar çeşitli sebeplerden dolayı her rulmanın bu ömre ulaşamadığını göstermiştir. Rulman ömrü üzerinde temel etkiye sahip en önemli aşamalar bir rulmanın ömür çevrimi sırasında kolayca tespit edilebilir. Bu aşamalar montaj, yağlama, eksen ayarı, temel durum izleme ve demontaj aşamalarıdır. Rulman ömür çevrimindeki bu aşamalar maksimum rulman ömrünün elde edilebilmesi açısından son derece önemlidir. Doğru bakım planı uygulayarak ve doğru montaj-demontaj aletleri kullanarak rulman hizmet ömrünü kayda değer oranda uzatabilir ve işletmenizi daha etkili ve verimli hale getirebilirsiniz.

SKF R

Montaj

Mekanik montaj aletlerini, indüksiyonlu ısıtıcıları ve hidrolik ekipmanları kapsar

Montaj, rulman ömür çevriminin en kritik aşamalarından biridir. Bir rulman doğru yöntem ve aletler kullanılarak uygun bir şekilde monte edilemezse, rulman hizmet ömrü kısalacaktır. Rulmanların doğru ve etkili şekilde monte edilmesi için uygulamaların gereklerine göre mekanik, ısıtmalı veya hidrolik montaj yöntemleri kullanılabilir. Uygulamanız için doğru montaj yöntemini seçerek rulman hizmet ömrünü uzatabilir, öngörülenden önce gerçekleşen rulman arızalarından kaynaklanan ek maliyetleri azaltabilir ve rulmanın kullanıldığı makina veya ekipmanın zarar görmesini önleyebilirsiniz.

Yağlama

Rulman greslerini, manuel ve otomatik yağlayıcıları ve yağlama aksesuarlarını kapsar

Rulmanın doğru şekilde yağlanması öngörülen hizmet ömrüne erişebilmesi için büyük önem arz eden bir adımdır. Rulman uygulaması için doğru gresin seçilmesi ve rulman devreye alınmadan önce doğru miktarda uygulanması önemlidir. Rulmanın çalışma sırasında da düzenli aralıklarla yeniden yağlanması gerekir. Uygulama için doğru gresin seçimi ve doğru aralıklarla doğru miktarda gresin sevk edilmesi, rulman ömründen maksimum olarak faydalanabilmek için gereklidir. Manuel yağlama yöntemlerine de sıkça başvurulur; ancak, sürekli yeniden yağlama pek çok avantaj sağlar. Sürekli yağlama daha istikrarlı, daha doğru miktarda ve kirleticilerden arınmış yağlama sağlayan otomatik yağlayıcılar yardımıyla gerçekleştirilir.

Eksen Ayarı

Mil ve kasnak eksen ayar sistemleri ile şimleri kapsar

Motorun pompaya bağlanması gibi bir uygulamada rulmanın montajı yapıldıktan sonra sistemde gerekli eksen ayar işlemleri de yapılmalıdır. Eğer eksen ayarları doğru bir şekilde yapılmazsa, ayarsızlık sonucu rulmanlara ilave yükler gelebilir, rulmanda vibrasyon ve sürtünme artabilir. Bu olaylar yorulmayı hızlandırarak rulmanların ve diğer makina elemanlarının ömrünü kısaltır. Ayrıca, artan vibrasyon ve sürtünme enerji sarfiyatını kayda değer oranda arttırır ve rulman hasarının öngörülenden önce gerçekleşmesine neden olur.

Temel Durum İzleme

Sıcaklık, gürültü, hız, gözle muayene, elektrik deşarjı ve vibrasyon ölçme cihazlarını kapsar

Çalışma sırasında temel durum izleme ölçümleri yaparak rulmanın durumunu izlemek önemlidir. Bu düzenli muayeneler potansiyel sorunların tespit edilmesini sağlar ve plansız duruşların önlenmesine yardımcı olur. Neticede makina bakımları üretim takvimine uygun olarak planlanabilir ve bu sayede tesisin üretim ve işletme verimi artar.

Demontaj

Hidrolik ve mekanik çektirmeleri, indüksiyonlu ısıtıcıları ve hidrolik ekipmanları kapsar

Rulman bir noktada hizmet ömrünü tamamlar ve değiştirilmesi gerekir. Rulman tekrar kullanılmasa bile, doğru şekilde demonte edilmesi yerine takılacak rulmanın hizmet ömrü açısından son derece önemlidir. Öncelikle uygun demontaj yöntemi ve aletlerinin kullanılması, genellikle yeniden kullanılan mil ve yatak gibi rulman haricindeki diğer makina elemanlarının zarar görmesini engellemeye yardımcı olur. Ayrıca uygun olmayan demontaj teknikleri bakım personeli için tehlike yaratabilir.

Bize Ulaşın

Kendinizi inanılmaz bir deneyim ve en iyi ürünleri içeren gerçek bir ortaklıkta çalışırken bulacaksınız.

Bizi arayın

(0462) 325 55 18

E-Posta

bilgi@alemdaroglurulman.com.tr