Karadeniz'in rulman ve hırdavat tedarikçisi

Telefon: 08:00 - 18:00

(0462) 325 55 18

Pazartesi - Cumartesi

08:00 - 18:00

E-Posta

bilgi@alemdaroglurulman.com.tr

Blog

Rulman Nedir?

RULMAN NEDİR ?

Rulman nedir : rulman yataklarının iç ve dış bilezikleri arasında yuvarlanarak oluşabilecek en az sürtünme ile iş yapmasını sağlayan parçadır. Rulman şimdiki halini 19. Yüzyılın sonlarına doğru almıştır. İçinde bulunduğumuz zamanda rulmanlar en çok kullanılan makine parçalarından biridir. Etrafınızda bulunan dönme hareketi yapan hemen hemen her şeyde rulman kullanılmaktadır. Rulmanlarda iki çeşit kapak vardır biri ZZ olan çelik kapak diğeri 2RS olan plastik kapaktır.

 

 

RULMAN ÇEŞİTLERİ NELERDİR ?

Tek ve Çift Sıra Bilyalı Rulmanlar

Oynak Bilyalı Rulmanlar

Açısal Temaslı Bilyalı Rulmanlar

Silindirik Makaralı Rulmanlar

Konik Makaralı Rulmanlarlar

Oynak Makaralı Rulmanlar

 

 

Tek ve Çift Sıra Bilyalı Rulman Çeşitleri Nelerdir ?

6000, 6200, 6300, 6400 serisi standart rulmanlardır. Bilyalı rulmanlar tüm rulman çeşitleri arasında en yüksek devir sayısına sahiptir. Bu tür rulmanlarda bilyaların dairesel yapısının olması sebebi ile bilyaların sadece üst noktası halka yataklarına temas etmektedir. Bu nedenle makaralı rulmanlara göre daha az yüzey teması sağladıklarından daha az sürtünme ile daha yüksek devir sayıları elde edilebilir. Standart seri imalat süreçlerinde genelde temassız kapaklı, tek sıra bilyalı rulmanlar olduğu gibi temaslı kapaklı rulmanlarda bulunmaktadır. Her iki tarafında da kapak olan rulmanlar bakım gerektirmez. Bu tür 6000, 6200, 6300, 6400 serisi standart rulmanlar için rulman ölçüleride standarttır. Rulman kalınlığı olarak en inceden kalına dağru sıralamak gerekirse 6000, 6200, 6300, 6400 olarak sıralanabilir. İç rulman ölçüleri için belli bir kat sayıya göre değişiklik gösterirler. Örneğin 6005nın iç çapı 25mm ise 6006nın 30 mm ve 6007nin iç çapı 35 mm dir. Bu tür rulmanlarda da rulman fiyatları rulmanın ölçülerine ve kapak çeşidine (2RS-ZZ) göre değişiklik gösterir.

 

 

Oynak Bilyalı Rulman Çeşitleri Nelerdir ?

1200, 2200 serisi rulmanalarda ve özel ölçülerde bulunan rulmanlardır. Oynak bilyalı rulmanlar tek ve çift sora bilyalı rulmanlardan farkı, çift sıralı ve dış bilezikteki yuvarlanma yolu iç bükey küre biçimindedir ve parçalarına ayrılmazlar.İstenilen açıya göre ayarlanılabilir.

 

 

Açısal Temaslı Bilyalı Rulman Çeşitleri Nelerdir ?

7200, 7300, QJ serisi ve özel ölçülerde bulunabilecek rulmanlardır. Tek sıralı eğik bilyalı rulmanlar: Sadece bir yönden gelen yükleri taşıyabilirler ve bu nedenle yanlarına ikinci bir rulmanın monte edilmeleri gerekir. Tek sıralı eğik bilyalı rulmanlar parçalarına ayrılmazlar.

 

 

Silindirik Makaralı Rulman Çeşitleri Nelerdir ?

Silindirik makaralı rulmanlar parçalarına ayrılabilen radyal rulmanlardır. Makaralar ve yuvarlanma yolları arasındaki çizgisel temas uygun şekle getirilmiş ve rulmanlardaki kenar gerilimleri bu yolla giderilmiştir. Rulmanın yuvarlanma yolu üzerinde bombe mevcuttur.Genede bu şekilde kodlanırlar: N, NJ, NU, NUP, HJ, RNU, RN. Bu tür rulmanlar Genel olarak plastik kafeslidirler.

 

Konik Makaralı Rulmanlar

Metrik ve inç seri olarak 2 gruba ayrılırlar. İnç ölçüdeki rulmanlar özel kodlamalara sahiptir. Metrik serideki rulmanlar 30000, 31000, 32000, 33000 serisi ve özel ölçülerde olabilecek rulmanlardır. Bu tür konik makaralı rulmanlar parçalarına ayrılabilirler. Kenar gerilimleri bu yolla giderilmiştir, yuvarlanma yolu üzerinde bombe mevcuttur.

 

Oynak Makaralı Rulmanlar

Oynak makaralı rulmanlar türleri dış bilezikteki yuvarlanma yolu iç bükey küre biçimindedir.  Bu tür rulmanlar parçalarına ayrılmaz rulmanlardır. Bu tür rulmanların büyük ölçülerinde mukavemet sınırları yakın yüklerde çalıştırıldığı zaman yağlama sorunları ortaya çıkabilir. Bu tür sorunlar için dış bilezikte bulunan yağlama kanalı kullanılarak aşılabilir.

 

RULMAN ÖLÇÜLERİ

Rulman ölçüleri, 2 mm dış çap, 0,6 mm iç çap ve 0,8 mm genişlik gibi minyatür boyutlardan başlamaktadır. Bu en küçük rulman ölçüsüne verdiğimiz örnek gibi en büyük rulman ölçüsüne de örnek vermek gerekirse 15 tondan daha fazla olan ve 6 metre dış çapa sahip rulmanlar yer almaktadır. Bu tür rulmanlar Manş Tüneli’ni inşa etmek için kullanılan makinelere benzer devasa tünel delme makinelerinde kullanılmak üzere üretilmiş rulmanlardır.

 

RULMANLARIN KULLANILDIĞI GENEL SEKTÖRLER

Temel sanayi, örn. demir ve çelik sektörü, kağıt ve rüzgar enerjisi sektörleri, madencilik, tarım ve çimento sektörü.

İşleme sanayi, örn. yiyecek ve içecek sektörü, petrokimya sektörü ve taşıt üretimi.

Takım tezgahı üretimi ve tesis inşaatı, örn. elektrikli motorlar, vantilatörler, fanlar, dişliler, pompalar ve kompresörler.

Tüketici ürünleri, örn. çamaşır makineleri, matkaplar, bulaşık makineleri ve bilgisayarlar.

 

RULMAN FİYATLARI NEYE GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTERİR

Rulman fiyatları rulmanlarda rulman ölçülerine, rulmanda kullanılan kapak çeşidine (ZZ-2RS), rulman markasına VE rulman bilye boşluklarına (C1-C2-C3-C4-C5 … ) ve bazı özelliklerine göre değişiklik gösterir. Fakat bazı özel durumlarda da rulman fiyatları farklılık göstermektedir örnek vermek gerekirse aşırı ısıya dayanıklı olacak bir rulman için fiyat farkı ona benzer standart bir rulmana göre çok farklıdır veya kilitli rulman denilen bir çeşit vardır bu da yine standart rulman ölçüleri ile birebir olabilir fakat kilitli olma özelliği ortaya fiyat farkı çıkartır.

 

Rulman Çeliği Nasıl Üretilir ?

Sektörlerde çok kilit yerlerde kullanıldığından hem mukavemetli hem de işlevsel olmak zorundadır. Rulman; basmaya, çekmeye, titreşime ve aşınmaya maruz kaldıklarından bu yüklemelere direnç gösterecek özel bir çelik olan ve rulman çeliği olarak bilinen 100Cr6’dır. İçerisinde %1 oranında karbon ve %1,5 oranında krom elementi içerir. Rulman çelikleri yüksek sertleşebilirliğe sahiptir. İçerisinde bulunan karbon oranı ısıl işlem sırasında çeliğin kolayca sert bir yapıya (martenzit) dönüşmesini sağlar. Krom ise yatağın aşınma direncini artırarak istenilen özelliğe gelmesini sağlar.

Bize Ulaşın

Kendinizi inanılmaz bir deneyim ve en iyi ürünleri içeren gerçek bir ortaklıkta çalışırken bulacaksınız.

Bizi arayın

(0462) 325 55 18

E-Posta

bilgi@alemdaroglurulman.com.tr