Karadeniz'in rulman ve hırdavat tedarikçisi

Telefon: 08:00 - 18:00

(0462) 325 55 18

Pazartesi - Cumartesi

08:00 - 18:00

E-Posta

bilgi@alemdaroglurulman.com.tr

Blog

Redüktörlü Motor Nedir?

Redüktörlü Motor Nedir ?

Redüktörlü Motor Nedir ; elektrik motorunun yüksek dönüş hızını belli oranlarda düşürmek ve kullanılacağı makineye uyumlu hale getirilmek için elektrik motoruna direk veya flanş yardımı ile akuple edilen dişli kutusudur. Redüktör içerisinde büyük ve küçük çaplarda heliş dişliler, büyük ve küçük çaplarda rulmanlar ve yine büyük ve küçük çaplarda keçelerin yerlerine monte edilmesi ile oluşur. Redüktör elektrik motoru olmadan bir işe yaramaz redüktörün ana görevi elektrik motorunun hızını düşürmektir. Peki elektrik motoru olmayan redüktörler nasıl kullanılır? Redüktörlü motor olmayan yani bir elektrik motoruna akuple edilmeden üretilen redüktörler elektirik motoruna nasıl akuple edilir? Elektrik motoruna akuple edilmeden üretilen redüktörler elektrik motoruna akuple edilmei için redüktör ve elektrik motoru arasında kayış ve kasnak yardımı ile akuple edilerek kullanılır. Redüktörlü motor için bu durum böyle değildir. Redüktörlü motor, redüktör motor arasında kayış kasnak yardımı olmadan bağlantı yapılır. Kasnak ve kayışlarda çap ve uzunluk olarak değişiklik gösterir. Bu değişik çaplarda ve uzunluklardaki kayış ve kasnakları kullanarak da elektrik motorunun devir hızını değiştirebiliriz. Redüktör motor arasında motor kullanılan kayış ve kasnak gibi bağlantı elemanları gücü etkileyebilir. Ayrıca redüktör motor arasındaki kayıl ve kasnak gibi bağlantı elemanlarını belli bir süre sonra deforme olması sonucu redüktör motor gerekli etkileşimi yapamaması sonucu redüktör motor bağlı olduğu makine durur. Makinenin tekrar istenilen şekilde çalışması için redüktör motor arasındaki belli bir zaman içinde deforme olmuş kayış kasnak gibi bağlantı elemanlarını yenilerini alınıp eski deforme olmuş parçalar ile değiştirilmesi gerekmektedir.

 

Neye Göre Redüktörlü Motor veya Motor olmayan Redüktör kullanmalıyız?

Hız ve iletilen güçlere göre redüktör çeşitleri vardır. Redüktörün elektrik motorunun hızını değiştirme oranı 7:1 oranını geçmeyen durumlarda redüktör olarak kayış ve kasnak donanımı yanı elektrik motorunun direk bağlı olmadığı redüktörler kullanılmaktadır. Redüktörün elektrik motorunun hızı değiştirme oranı 10,1 oranını geçmediği zamanlarda yine elektrik motorunu bağlı olmadığı redüktörler kullanılmalı ama bu durumda redüktör motor arasındaki bağlantıyı kayış kasnak gibi bağlantı elemanları ile değil dişli zincir gibi bağlantı elemanları ile yapılmalıdır. Redüktörün elektrik motorunun hızını değiştirme oranı daha büyük olan için ise tamamı ile dişli donanıma sahip redüktörlü motor kullanılır. Redüktör seçimlerinde çıkış devri ile güç çok önemli parametrelerdir.

Dişli Çark Sistemlerinin ( Redüktörün ) Amaçları

Daha önce de değindiğimiz gibi redüktör de bir dişli çark sistemidir. Bu yüzden dişli çark sistemi ile redüktörün kullanım amaçları aynıdır. Bu amaçları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  1. Çeşitli konumlarda bulunan elektrik motoru ve redüktör milleri arasında devinim ve güç iletmek,
    Çeşitli dönme yönleri elde etmek,
    3. Küçük bir hacimde büyük bir çevrim oranı elde etmek,
    4. Elektrik motoru ve redüktör gibi iki döndürülen elemandan oluşan sistemlerde bu iki eleman arasında hareket bakımından bağımsızlık sağlamak.

Redüktör seçimini, çıkış devri ve güç e göre belirlenmelidir. Bu iki parametre belirlendikten sonra redüktörün motorlu, motorsuz, flanşlı, ayaklı, delikli, milli, yatay, dikey gibi ayrıntılarında belirlenerek uygun redüktör satın alınmalıdır.

 

En Sık Kullanılan Redüktör Tipleri Aşağıdaki Gibidir

1) Aşama sayısına göre; 1,2 ve daha fazla kademeli redüktörler,

2) Kullanılan dişli çeşidine göre; konik dişlili, silindirik dişlili, sonsuz vida düzenekli veya birden fazla çeşidin bir arada kullanıldığı redüktörler gibi.

En Sık Kullanılan Redüktör Tipleri Aşağıdaki Gibidir:

Sonsuz Redüktörler

Helisel Redüktörler

Konik Dişli Redüktörler

Sonsuz Vidalı Redüktörler

Kovan Montajlı Redüktörler

Planet Dişli Redüktörler

Paralel Milli Redüktörler

Ağır Hizmet – Extruder Tipi Redüktörler

Vinç Redüktörleri

Motorlu Redüktörler

Bize Ulaşın

Kendinizi inanılmaz bir deneyim ve en iyi ürünleri içeren gerçek bir ortaklıkta çalışırken bulacaksınız.

Bizi arayın

(0462) 325 55 18

E-Posta

bilgi@alemdaroglurulman.com.tr