Karadeniz'in rulman ve hırdavat tedarikçisi

Telefon: 08:00 - 18:00

(0462) 325 55 18

Pazartesi - Cumartesi

08:00 - 18:00

E-Posta

bilgi@alemdaroglurulman.com.tr

Blog

Redüktör Nedir?

Redüktör Nedir : Redüktörü elektrik motorunun dönme devrini kayış , kasnak ve benzeri bağlantı elemanları ile birlikte bağlanarak elektrik motorunun dönüş hızını kullanılacağı yerin özelliklerine göre redüktörün içerisindeki dişliler yardımı ile düşüren bir dişli kutusudur.

 

Redüktör ve elektrik motoru arasındaki bağlantı her zaman kayış kasnak ve benzeri bağlantı elemanları ile olmuyor. Redüktör ile elektrik motoru arasındaki bağlantıyı ne ile yapacağımız redüktör çeşitleri, bağlı olduğu makinede kullanılacak olunan devir ve elektrik motorunu hızı gibi bazı ayırt edilmesi gereken noktalar vardır.

 

Hız ve iletilen güçlere göre redüktör çeşitleri vardır. Redüktörün elektrik motorunun hızını değiştirme oranı 7:1 oranını geçmeyen durumlarda redüktör olarak kayış ve kasnak donanımı yanı elektrik motorunun direk bağlı olmadığı redüktörler kullanılmaktadır. Redüktörün elektrik motorunun hızı nıdeğiştirme oranı 10,1 oranını geçmediği zamanlarda yine elektrik motorunu bağlı olmadığı redüktörler kullanılmalı ama bu durumda redüktör motor arasındaki bağlantıyı kayış kasnak gibi bağlantı elemanları ile değil dişli zincir gibi bağlantı elemanları ile yapılmalıdır. Redüktörün elektrik motorunun hızını değiştirme oranı daha büyük olan için ise tamamı ile dişli donanıma sahip redüktörlü motor kullanılır. Redüktör seçimlerinde çıkış devri ile güç çok önemli parametrelerdir.

 

Motorlu Redüktör Nedir?

Redüktörlü Motor Nedir ; elektrik motorunun yüksek dönüş hızını belli oranlarda düşürmek ve kullanılacağı makineye uyumlu hale getirilmek için elektrik motoruna direk veya flanş yardımı ile akuple edilen dişli kutusudur. Redüktör içerisinde büyük ve küçük çaplarda heliş dişliler, büyük ve küçük çaplarda rulmanlar ve yine büyük ve küçük çaplarda keçelerin yerlerine monte edilmesi ile oluşur. Redüktör elektrik motoru olmadan bir işe yaramaz redüktörün ana görevi elektrik motorunun hızını düşürmektir.

 

Bu ayrımları yaparak redüktör çeşitleri arasında bir seçim yaparız. Redüktör fiyatlarıda redüktör çeşitleri ile değişkenlik göstermektedir.  Redüktör çeşitleri arasında olan motorlu redüktör fiyatıları normal redüktör fiyatlarında doğal olarak daha pahalıdır. Ama aradaki fark sizin normal bir redüktör alıp kayış kasnak ve benzeri bağlantı elemanları ile elektrik motoruna bağladığınızda redüktör ve elektrik motoru arasındaki bağlantı elemanları bu farkı eşitlmiş olabirli. Redüktör çeşitleri arasından hangi redüktörü seçeceğiniz yapacağınız iş ile doğru orantılı olmalı. Yapaçağınız işte hangi redüktör çeşitleri daha avantajlı ise o redüktör çeşitlerinikullanmalısınız. Burda redüktör fiyatlarına göre bir seçim yapar iseniz bu sizin işinizin aksamasına tesisinizin durmasına ve daha çok kayıp vermenizi sağlar.

 

Redüktör Çeşitleri Nelerdir?

– Helisel Dişli Flanşlı Redüktörler

– Sonsuz Dişli Redüktörler

– Helisel Konik Dişli Redüktörler

– Helisel Dişli Delik Milli Redüktörler

– Yatık Tip Redüktörler

– Endüstriyel Tip Redüktörler

– Konik Girişli Endüstriyel Tip Redüktörler

– Planet Dişli Flanşlı Redüktörler

– Planet Dişli Ayaklı Redüktörler

– Delik Milli Motorsuz Redüktörler

– Vinç Tamburu Tahrik Redüktörleri

 

En Sık Kullanılan Redüktör Tipleri Aşağıdaki Gibidir

1) Aşama sayısına göre; 1,2 ve daha fazla kademeli redüktörler,

2) Kullanılan dişli çeşidine göre; konik dişlili, silindirik dişlili, sonsuz vida düzenekli veya birden fazla çeşidin bir arada kullanıldığı redüktörler gibi.

En Sık Kullanılan Redüktör Tipleri Aşağıdaki Gibidir:

– Sonsuz Redüktörler

– Helisel Redüktörler

– Konik Dişli Redüktörler

– Sonsuz Vidalı Redüktörler

– Kovan Montajlı Redüktörler

– Planet Dişli Redüktörler

– Paralel Milli Redüktörler

– Ağır Hizmet – Extruder Tipi Redüktörler

–  Vinç Redüktörleri

– Motorlu Redüktörler

 

Redüktör Fiyatları redüktör çeşitlerine göre değişiklik gösterse de redüktör tercihi yaparken redüktör fiyatları ile değil redüktörün sizin işini karşılayıp karşılamayacağını göz önünde bulundurun. Eğer redüktör fiyatları daha uygun diye düşünüp alırsanız redüktör sizin makineniz ve sisteminizle uyumlu değil ise bu sizi daha çok zarara sokar.

Bize Ulaşın

Kendinizi inanılmaz bir deneyim ve en iyi ürünleri içeren gerçek bir ortaklıkta çalışırken bulacaksınız.

Bizi arayın

(0462) 325 55 18

E-Posta

bilgi@alemdaroglurulman.com.tr