Karadeniz'in rulman ve hırdavat tedarikçisi

Telefon: 08:00 - 18:00

(0462) 325 55 18

Pazartesi - Cumartesi

08:00 - 18:00

E-Posta

bilgi@alemdaroglurulman.com.tr

Blog

Redüktör Bakımı Nasıl Yapılır?

Benzer tüm ekipmanlarda olduğu gibi redüktörler için de bakım aslında montaj aşamasında başlar. Doğru montaj hazırlığı ve doğru montaj redüktörün ömrünü ve bakım sürelerini uzatacaktır. Periyodik olarak aşağıdaki maddelere uyulması da ayrıca redüktör ömrünü uzatacaktır. 

Kontrol ve Periyodik Bakım Aralıkları

• Her 3000 çalışma saatinde bir veya her altı ayda bir. 

• 80 C’ye kadar çalışma sıcaklıklarında her 10.000 çalışma saatinde bir veya en az 2 yılda bir (sentetik yap ise her 20.000 çalışma saati veya 4 yılda bir 

• En azından 10 yılda bir.

Kontrol ve Periyodik Bakım Çalışmaları

• Görsel Kontrol Çalışma Sesinin Kontrolü Yağ Seviyesi ve Yağın Kontrolü Gresle ek yağlama ( Bazı W ve IEC opsiyonlarında GB5 uygulamalarında) 

• Yağ Değişimi 

• Havalandırma Tapasının Değiştirilmesi 

• Genel Revizyon

Görsel Kontrol

Redüktörlerde sızdırma olup olmadığı kontrol edilmelidir. Redüktörün yağ dolu olup olmadığı kontrol edilmelidir. Redüktör parçalarında herhangi bir hasar olup olmadığını ve bağlantı yerlerinin paslı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Ayrıca hortum bağlantı hatlarında ve lastik takozlarında oluşabilecek çatlaklar kontrol edilmelidir. Redüktör yağının ya da soğutma suyunun damlaması gibi sızdırmalarda hasarlarda ve çatlaklarda redüktörün onarılması sağlanmalıdır.

Çalışma Sesinin Kontrolü

Redüktörlerde alışılmamış çalışma ses veya vibrasyonların oluşması hasar olduğu anlamına gelebilir. Bu durumla karşılaşıldığında redüktör durdurulmalı ve genel bir revizyon yapılmalıdır.

Yağ Seviyesinin ve Yağın Kontrolü

Düzenli olarak yağ seviyesi kontrolü yapılmalıdır. Motorun elektrik bağlantısı keslimelidir. Yanlışlıkla tekrar devreye girmemesi için emniyete alınmalıdır. Redüktör soğuyana kadar beklenmelidir. Montaj pozisyonu değiştirilirse montaj posizyonuna uygun yağ miktarı kontrol edilmelidir. Yağ boşaltma tapasından bir miktar yağ alınmalıdır. Yağın niteliği kontrol edilmelidir. – Yağda aşırı kirlenme belirtisi görüldüğünde yağ değiştirilmelidir.

Gresle Ek Yağlama

Bazı redüktör tiplerinde (Bazı W ve IEC opsiyonlarında, GB5 uygulamalarında) bir ek yağlama tertibatı bulunmaktadır. GB5 tiplerinde ek yağlamadan önce yağlama deliğinin karşısındaki havalandırma tapası sökülmelidir. Buradan yaklaşık 20-25 gr gres çıkana kadar gresle ek yağlama yapılmalıdır. Daha sonra havalandırma tapası tekrar takılmadır. Bazı W ve IEC adaptörlerinde yağlama deliği üzerinde makaralı rulman dış bileziğine yaklaşık 20-25 gr gresle ek yağlama yapılmalıdır.

Yağ Değişim

Yanma tehlikesinin oluşmaması için redüktör ünitesi soğuyana kadar beklenmelidir. Yağ seviye, boşaltma ve havalandırma tapalarının konumları montaj pozisyonuna bağlıdır. Montaj pozisyonu için kataloglardan ilgili sayfalara bakılabilir. Yağ değiştirirken redüktör, çalışma sıcaklığında olmalıdır. Motor tahrik ünitesinin elektrik bağlantısı kesilmeli, yanlışlıkla tekrar devreye girmemesi için emniyete alınmalıdır. 

 

NOT : Yağın soğuk olması akış özelliğini ve tahliyesini etkileyeceğinden, redüktörün tamamen soğumaması gerekmektedir. 

 

Yağ değişiminde; yağ boşaltma tapasının altına bir kap yerleştirilmelidir. Yağ seviye tapası, yağ boşaltma tapası ve havalandırma tapası çıkartılmalıdır. Yağ tamamen boşaltılıp; redüktör temizliği uygun bir solvent ile yapılmalıdır. Redüktör üzerindeki sızdırmazlık elemanları orijinal parçalarla değiştirilmelidir. Yağ boşaltma tapası yerine tekrar takılmalıdır. Yağ boşaltma ve seviye tapasının dişli kısmı zarar görmüşse bunlar yerine yeni bir tapa kullanılmalıdır. Tapaları takmadan önce dişli kısmına örnek: Loctite 242 gibi yapışkan sürülmelidir. Alüminyum rondela zarar görmüşse yeni bir rondela kullanılmalıdır. · Alüminyum rondela alta konulmalı yağ boşaltma civatası uygun momentle civatalanmalıdır. Yağ, montaj pozisyonuna göre katalogda gösterilen miktar kadar uygun doldurma tertibatıyla havalandırma deliğinden doldurulmalıdır (Yağ seviyesi üzerindeki delikten de doldurulabilir). Doldurma işlemi bittikten sonra bütün tapalar kapatılmalıdır. Yağ doldurduktan 30dk. sonra yağ seviyesi kontrol edilmelidir. Yüksek sıcaklıklarda veya zor çalışma koşullarında (yüksek nem, aşındırıcı ortam veya yüksek sıcaklık dalgalanmaları), yağ değiştirme aralıkları yarıya indirilmelidir.

Havalandırma Tapasının Değiştirilmesi

Aşırı kirlenme durumunda havalandırma tapası sökülmeli, iyice temizlenmeli ya da alüminyum rondela le birlikte yeni bir havalandırma tapası takılmalıdır.

Yağ Keçesi ve Yağ Kapağının Değiştirilmesi

Motor tahrik ünitesinin elektrik bağlantısı kesilmeli, yanlışlıkla tekrar devreye girmemesi için emniyete alınmalıdır. Yağ keçesini değiştirirken sızdırmazlık dudakları arasında yeterli miktarda gres bulunmasına dikkat edilmeli ve bu bölgenin kirli ve tozlu olmamasına dikkat edilmelidir. Çift keçe kullanıldığında iki keçe arasında kalan kısmın 3/2′ sine redüktör içindeki yağ tipine uygun gres doldurulmalıdır. Yağ keçesinin değişiminde gövdeye ve mile zarar vermeyecek şekilde uygun aparat kullanılmalıdır. · Yağ keçesi ve yağ kapağı değişiminde orijinal ürün kullanılmalıdır

Genel Revizyon

Redüktör tamamen dağıtılmalıdır ve aşağıdaki çalışmalar sırasıyla yapılmalıdır. 

 

· Tüm redüktör parçaları temizlenmelidir. 

· Tüm redüktör parçalarına hasar kontrolü yapılmalıdır. 

· Hasarlı tüm parçalar değiştirilmelidir. 

· Tüm makaralı rulmanlar değiştirilmelidir. 

· Eğer var ise kilitler değiştirilmelidir. 

· Tüm yağ keçeler ve nilos kapaklar değiştirilmelidir. 

. Havalandırma tapaları montaj pozisyonuna uygun yere tekrar takılmalıdır.

Bize Ulaşın

Kendinizi inanılmaz bir deneyim ve en iyi ürünleri içeren gerçek bir ortaklıkta çalışırken bulacaksınız.

Bizi arayın

(0462) 325 55 18

E-Posta

bilgi@alemdaroglurulman.com.tr