Karadeniz'in rulman ve hırdavat tedarikçisi

Telefon: 08:00 - 18:00

(0462) 325 55 18

Pazartesi - Cumartesi

08:00 - 18:00

E-Posta

bilgi@alemdaroglurulman.com.tr

Blog

Konveyör Nedir?

Konveyör nedir sorusunun cevabı temel olarak bir malzemenin bir uçtan diğer bir uca taşımasını sağlayan makinedir. Kısaca konveyör nedir sorusuna malzeme iletimi de diyebiliriz.

 

Genelde süreklilik gerektiren işlerde kullanılan konveyörlerin taşınacak ürüne göre veya yapılacak işe göre farklı çeşitlerde kullanılabilir.

 

EN ÇOK KULLANILAN TEMEL KONVEYÖR SİSTEMLERİ NELERDİR ?

  • Zincirli Konveyörler
  • Rulolu Konveyörler
  • Bantlı Konveyörler
  • Bakla Zincirli Konveyörler
  • Slat Konveyörler
  • Flex Konveyörler
  • Teleskobik Konveyörler

 

ZİNCİRLİ KONVEYÖRLER NEDİR ?

Ürünün hazırlanıp koli veya palet olarak paketlenmiş yükleri taşınması amacı ile kullanılır.

Zincirli olması amacı ile aşınmaya ve kırılmaya dayanıklıdır. Zincirli konveyörler uzun ömürlüdür.

 

RULOLU KONVEYÖRLER NEDİR ?

Zincirli konveyör ile benzerlik göstermekte olup zincirli konveyör gibi ürünü hazırlanıp koli veya palet olarak paketlenmiş yüklerin taşınması amacı ile kullanılmaktadır. İki çeşit rulolu konveyör vardır. Biri tahrik destekli konveyör diğeri ise tahrik desteksiz konveyördür.

 

BANTLI KONVEYÖRLER NEDİR  ?

En çok kullanılan ve insanların en çok kullandığı konveyör sistemlerin biri olan bantlı konveyör diğer konveyör sistemlerin kullanım alanlarından daha fazla kullanım alanı vardır. Ürünün hazırlanıp koli veya palet olarak paketlenmiş yüklerin veya dökme yüklerin taşınasına kadar birçok işte birçok ürün çeşidinin taşınmasında kullanılmaktadır. Dökme malzemeye örnek verme gerekirse kömür, taş ocaklarında çıkarılan taşlar vb. malzemeler diyebiliriz. Bantlı konveyörler her konveyörün işini görmek için hazırlanmış konveyör sistemleridir.

 

BAKLA ZİNCİRLİ KONVEYÖRLER NEDİR ?

Diğer konveyör sistemleri gibi ürünün hazırlanıp koli veya palet olarak paketlenmiş yükleri taşınması amacı ile kullanılır. Bu konveyör sistemde bakla zincir kullanılması bu konveyör sistemi diğer konveyörlerden ayıran özelliklerden biridir.

 

SLAT KONVEYÖRLER NEDİR ?

Bu konveyörlerin diğer konveyör sistemlerden tek farkı, konveyörler için özel üretilmiş zincirlerin arasındaki paletler ile taşıma yapmasıdır. Taşıdığı malzeme  koli veya palet olarak paketlenmiş yükleridir.

 

FLEX KONVEYÖRLER NEDİR ?

Flex konveyörler diğer konveyörlere göre özel bir sistemdir. Çelik borular veya makaralardan yapılan bu konveyör sistem açılıp kapanma özelliği taşımaktadır. Bu özelliği sayesinde paket halindeki ve ya kutulanmış ürünlerin daha rahat ve esnek bir şekilde boşaltılmasını sağlar.

 

TELESKOBİK KONVEYÖRLER NEDİR ?

Teleskobik konveyörler genelde kamyon ve tır gibi araçlara yükleme yapılırken kullanılan bantlı veya rulolu olarak kullanılan konveyör sistemdir.  Bu sistemin diğer istemlerden farkı diğer konveyör sistemlerine göre sabit bir uzantı yoluna sahip olması ve teleskobik olarak uzayıp kısalabilmesidir.

Bize Ulaşın

Kendinizi inanılmaz bir deneyim ve en iyi ürünleri içeren gerçek bir ortaklıkta çalışırken bulacaksınız.

Bizi arayın

(0462) 325 55 18

E-Posta

bilgi@alemdaroglurulman.com.tr