Karadeniz'in rulman ve hırdavat tedarikçisi

Telefon: 08:00 - 18:00

(0462) 325 55 18

Pazartesi - Cumartesi

08:00 - 18:00

E-Posta

bilgi@alemdaroglurulman.com.tr

Blog

Konveyör Bant Yapımı

KONVEYÖR BANT İMALATI VE ÇİŞİTLERİ

Konveyör bant sistemleri bir ürünü bir yerden bir yere taşımak için kullanılır. Konveyör bant malzemeleri ile bir araya getirilerek yapılan bu sistem taşıyacak olduğu ürünün cinsine ve özelliklerine göre yapılır ve konveyör bant malzemeleri de yine taşınacak olan ürünün özelliklerine göre kullanılır.

 

Kullanılan konveyör bant ekipmanları taşınacak olan ürünün cinsine ve özelliklerine göre değişiklik gösterir demiştik peki hangi konveyör bant ekipmanları değişiklik gösterir birkaçını açıklayalım. Öncelikle ana konveyör bant ekipmanı olan bant lastiği ürüne göre yapısı değişir. Eğer sert ve ağır bir ürün taşınacak ise lastiğinde o malzemeye karşı dayanıklı bir lastik olması gerekmektedir. Eğer gıda konveyör bant sistemi ise sistemin lastiği hijyenik ve temiz tutulabilen bir özelliğe sahip olması gerekir. Konveyör bant ekipmanları bu şekilde değişiklik gösterir.

 

Zincirli Konveyör Bant Yapımı, Rulolu Konveyör Bant Yapımı, Bantlı Konveyör Bant Yapımı, Bakla Zincirli Konveyör Bant Yapımı, Slat Konveyör Bant Yapımı, Flex Konveyör Bant Yapımı, Teleskobik Konveyör Bant Yapımı

 

KONVEYÖR BANT SİSTEMİ MALZEMELERİ

Ana Konveyör Bant Sistemi Malzemeleri: Konveyör Bant Lastiği, Konveyör Bant Redüktörü, Konveyör Bant Elektrik Motoru, Konveyör Bant Rulmanı, Konveyör Bant Döküm Yatağı, Konveyör Bant Rulosu, Konveyör Bant Kasnağı, Konveyör Bant Tamburu ve Konveyör Bant V Kayışı

 

KONVEYÖR BANT NELERİ TAŞIR ?

Konveyör bant imalatı yapılırken konveyör bantta ne taşınacağına göre yapılır örnek olarak bir konveyör bantta kömür, demir ve demir ürünleri, çimento, silis, cüruf, kuru kauçuk, cam kırığı, demir cevheri atığı cam elyaf, gübre, kum, çakıl, çamur, kil, ısıtılmış ürünler, deterjan, altın, gümüş, bakır, gıda, bor, vb. gibi hemen hemen her türlü ürün taşınmaktadır. Bu sebepten konveyör bant üretimi taşıyacak olduğu ürüne göre gruplandırılır ve konveyör bant ekipmanları ve imalatı ona uygun bir şekilde yapılır.

 

KONVEYÖR BANT İMALATI NERELERDE KULLANILIR

Termik Santralleri, Taş Ocakları, Deterjan Fabrikaları, Lastik Fabrikaları, Gıda Fabrikaları, Kömür Madenleri, Demir Çelik Fabrikaları, Maden Ocakları

 

KONVEYÖR BANT LASTİĞİ İMALATI

Kaplamasına Göre Konveyör Bant Lastiği İmalatı: Konveyör bant lastiği imalatında bandın yağa, aşınmaya, aleve ve ısıya dayanıklılıklarına özelliklerine göre ayrılıp çeşitli şekillerde üretilen bantlardır.

 

Karkasına Göre Konveyör Bant Lastiği İmalatı: Bantta karkas denilen kısım bandın en üst kısmıdır. Esas yükü bandın karkas kısmı çeker. Bu kısmın içi genelde polyester ve polyamid gibi maddelerden üretilmektedir. Bu sayede bandın mukavemeti arttırılmış olur. Dışı ise kauçuktan yapılır. Bu kauçuktan olan kısım bandın dış görüntüsünü sağlar ve dış etkilere maruz kalır.

 

KONVEYÖR BANT LASTİĞİ KAPLAMA ÖZELLİĞİ

Konveyör bant lastiği için soğuğa dayanıklı, sıcağa dayanıklı, yağa dayanıklı, solvente dayanıklı, kimyasala dayanıklı, fiziksel etkilere dayanıklı gibi özelliklere göre çeşitlere ayrılmaktadır.

 

KONVEYÖR BANT YARALANMALARI

Her konveyör bant malzemeleri taşıma sırasında toza, kire, titreşime, aşınmalara, darbelere ve kimyasal etkilere maruz kalır. Konveyör bant malzemeleri taşırken taşıdığı malzemeden kaynaklanan bir yaralanma olmasa bile konveyörün kendi rulolarının kitleme yapması sonucu veya sıyırıcıların banda fazla baskı uygulaması sonucu gibi nedenler sebebi ile de zarar görebilir. Taşıyıcı rulolar, dönüş ruloları tambur gibi konveyör bant sistemi malzemeleri sürekli kontrol edilip kitleme olan malzemelerin değiştirilmesi gerekmektedir. Bu sizin konveyör bandınızın ömrünü de uzatır konveyör sisteminizin ömrünü de uzatır. Yine konveyör bant malzemeleri içinde olan tambur rulosunun bandı aşınmış ve zarar görmüş ise mümkün olan en kısa sürede değiştirilmelidir. Bant kaydığı taktirde yine konveyör sistemin ana gövdesi zarar görür bunu için swıçler (RC) kullanılmalıdır.

 

KONVEYÖR BANT İMALATI VE SİPARİŞLERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Bandın Dayanıklılık Değeri, Bandın Eni, Bandın Boyu, Bandın Kalınlığı, Bandın Üst Kat Kalınlığı, Bandın Alt kat kalınlığı, Kord Bezi Sayısı, Çalışma Sıcaklığı, Tambur Çapları, Taşıyacağı Malzeme, Bandın Saniyede Aldığı Yol Mesafesi ve Sıyırıcı Özellikleri Gibi konulara dikkat edilmesi gerekir.

 

KONVEYÖR BANT EKLEME EKİPMANLARI

Sıcak ekleme için ana konveyör bant ekleme ekipmanları şu şekildedir pres, vulkanizasyon cihazı, perçin, cıvata, raptiye, kauçuk lastik parçası.

Soğuk ekleme için ana konveyör bant ekleme ekipmanları şu şekildedir perçin, cıvata, raptiye, kauçuk lastik parçası.

 

KONVEYÖR BANTLARIN YAPIŞTIRILMASI

Konveyör bantlar iki şekilde yapıştırılır. Birinci yöntem sıcak yapıştırmadır. İkinci yöntem soğuk yapıştırmadır.

Sıcak yapıştırma işlemi sırasında önce konveyör bant üzerinde hangi bölgeye sıcak yapıştırma yapılacağı belirlenmeli. Sonrasında yeni bant eski bandın üzerine perçinlenir ve yeni bant eski bandın üzerine sarılarak kuyruk tamburu gevşetilir. Kuyruk bandı gevşetildikten sonra eski bant uygun bir şekilde kesilerek çıkartılır. Yeni bant kuyruk tamburunda gerdirilir. Bant gerdirme işleminden sonra bandın özellikleri göz ününe alınarak kat alma işlemi yapılmaya başlanır. Kat alma işlemi profesyonellik ve tecrübe isteyen bir iştir. Acemi bir kat alma işlemi uygulanırsa bandın dayanıklılık değeri düşer ve kısa sürede kopma meydana gelir.

 

Kat alma işlemi bitirildikten sonra yapıştırma işlemine geçilir. Yapıştırma işlemi Vulkanizasyon cihazı ve pres gereklidir. Vulkanizasyon cihazı sayesinde sıcaklık yaklaşık 140 dereceye kadar çıkar ve 140 derece olduğunda ısıtma işlemi sonlandırılır ve bant yarım saat pres içinde kalır. Sıcaklık 40 50 derecelere indiğinde yapıştırma için banda takılı olan cihazlar sökülür ve bant yerine takılıp gerdirilir. Bu işlem sırasında bandın düzgün yapıştırıldığında mutlaka emin olunmalıdır ve yapıştırma işlemini profesyonel bir ekip tarafından yapılmalıdır. Eğer amatör bir yapıştırılma işlemi yapılırsa banda kısa sürede kaymalara ve kopmalara neden olur.

 

KONVEYÖR BANT EKLEME

Konveyör bantlarda zamanla yıpranmalar ve kopmalar meydana gelir. Bu bantlarda kopma meydana gelmesi üzerine acil ve geçici bir çözüm olarak bant ekleme yapılır. Bu ekler kauçuk benzeri malzemeler ile raptiye, cıvata ve perçinlemek üzere yapılmaktadır. Bant ekleme işlemi gerçekleştirildikten sonra sıyırıcı ağızına dikkat edilmelidir çünkü bandın her yeri eskisi gibi eşit olmayacaktır ekleme yapılan yer bir miktar yüksek olacaktır ve dönüş esnasında bandın ekleme yapılan yeri her dönüşte sıyırıcı ağızına çarparak hem sıyırıcı ağızını hem de bandın ekleme yapılan yerine zarar verecektir.

Bize Ulaşın

Kendinizi inanılmaz bir deneyim ve en iyi ürünleri içeren gerçek bir ortaklıkta çalışırken bulacaksınız.

Bizi arayın

(0462) 325 55 18

E-Posta

bilgi@alemdaroglurulman.com.tr