Karadeniz'in rulman ve hırdavat tedarikçisi

Telefon: 08:00 - 18:00

(0462) 325 55 18

Pazartesi - Cumartesi

08:00 - 18:00

E-Posta

bilgi@alemdaroglurulman.com.tr

Blog

Erken Rulman Arızalarının Temel Nedenleri

Hatalı Montaj (%16)

Erken rulman arızalarının yaklaşık %16’sı rulmanın uygun olmayan şekilde (genellikle gereğinden fazla kuvvet kullanılarak) montajından ve bakım personelinin doğru montaj aletlerinden haberdar olmamasından kaynaklanmaktadır. Bir rulmanın doğru ve uygun şekilde montaj ve demontajı uygulamaya bağlı olarak mekanik, hidrolik veya ısıl yöntemler kullanılarak gerçekleştirilebilir. Bakım mühendisliği uygulamalarındaki geniş bilgi birikimi ile SKF, bu işlemleri daha kolay, daha hızlı ve daha ekonomik şekilde gerçekleştirecek çok geniş ürün yelpazesinde alet ve ekipmanlar sunmaktadır. Uygulamaya özel aletler ve tekniklerle yapılan profesyonel montaj işlemleri makinaların maksimum aktif çalışma sürelerine erişmesi bakımından atılacak olumlu adımlardan biridir.

Hatalı Yağlama (%36)

Her ne kadar ömürlük greslenmiş kapaklı veya keçeli rulmanlar bir kere monte edildikten sonra yeniden yağlama gerektirmese de, yağlama yapılan uygulamalarda öngörülenden önce gerçekleşen rulman arızalarının yaklaşık %36’sı yağlayıcının doğru seçilip uygulanmamasından kaynaklanmaktadır. Uygun yağlayıcıdan yoksun kalan rulmanlar kaçınılmaz olarak normal hizmet ömrünün tamamlanmasından çok önce arızalanır. Rulmanlar genellikle makinaların en zor erişilen elemanları olduğundan, yağlamanın ihmal edilmesi sıkça sorun yaratmaktadır. Manuel yağlama pratik olmadığında, SKF tarafından tam otomatik yağlama sistemlerinin kullanılması önerilir. Etkili yağlama ve sadece SKF tarafından önerilen gres, alet ve tekniklerin kullanılması duruş sürelerini önemli miktarda kısaltmaya yardımcı olur.

Kirlilik (%14)

Rulman, hassas bir eleman olması sebebiyle, hem rulmanın hem de yağlayıcının kirlenmeye korunmaması halinde verimli şekilde çalışmayacaktır. Ömürlük greslenmiş kapaklı veya keçeli rulmanlar ve türevleri kullanımdaki tüm rulmanların küçük bir kısmını teşkil ettiğinden, kirlenmeye bağlı olarak öngörülenden erken gerçekleşen rulman arızası oranı %14 civarındadır. SKF, eşsiz rulman imalat ve tasarım kabiliyetiyle en zorlu çalışma koşulları için sızdırmazlık çözümleri tasarlayabilmektedir.

Yorulma (%34)

Makinalar aşırı yüklendiğinde, bakımları yanlış yapıldığında ya da ihmal edildiğinde bunun zararını rulmanlar görür ve bu durumlar erken rulman arızalarının %34’üne sebep teşkil eder. İhmal edilmiş veya aşırı yüklenmiş rulman, SKF durum izleme ekipmanları ile tespit edilebilecek bir “erken uyarı” sinyali verdiğinden, ani ve beklenmeyen rulman hasarından korunmak mümkün olur. SKF ürün ailesi, kritik çalışma parametrelerinin periyodik veya sürekli olarak izlenmesini sağlayan el tipi ölçüm cihazlarını, entegre sistemleri ve veri yönetim yazılımlarını içerir.

Bize Ulaşın

Kendinizi inanılmaz bir deneyim ve en iyi ürünleri içeren gerçek bir ortaklıkta çalışırken bulacaksınız.

Bizi arayın

(0462) 325 55 18

E-Posta

bilgi@alemdaroglurulman.com.tr